#villamos energia





Az világos, hogy egy napelem környezettudatos, de meg is éri ilyet telepíteni?
 

Az világos, hogy egy napelem környezettudatos, de meg is éri ilyet telepíteni?

Megugrott a napelemes rendszerek iránti kereslet, háromszor-négyszer több ilyen épül az idén idehaza, mint tavaly. Ennek egyik oka, hogy az év elejétől ezekre is igényelhető Otthonfelújítási támogatás. Ám sem a pályázat, sem az ügyfeleknek jelenleg kedvezőbb elszámolás nem tartanak örökké. Ezért azoknak a családiház-tulajdonosoknak, akik fontolgatják a napelemek telepítését, érdemes sietniük. De vajon milyen előnyökkel járhat napelemeket felszereltetni, mennyivel lehet így csökkenteni a havi villanyszámlát? Ennek jártunk utána.

E.ON E.ON


Az áramimport nem kockázat, hanem a klímasemlegesség feltétele
 

Az áramimport nem kockázat, hanem a klímasemlegesség feltétele

Egyes szakértők és kormányzati stratégiai dokumentumok szerint is magas kitettséget és függőséget jelez, hogy Magyarország villamosenergia-importja az elmúlt évtizedben stabilan harminc százalék körül ingadozott. Az EU és így Magyarország által is célul tűzött 2050-es klímasemlegesség elérésének egyik feltétele azonban éppen annak a valóságot már régen nem fedő gondolkodásnak a meghaladása, hogy az országok szigetszerűen működnek az európai energiarendszerben, és minden időpillanatban vagy tetszőleges időhorizonton a belső keresletet belső kínálatból kell fedezni. A klímasemlegességet az EU országai csak együtt, egy hatékonyan működő villamosáram-piaccal és összekapcsolt infrastruktúrával képesek elérni, biztosítva, hogy a különböző forrásokból, különböző országokban versenyképesen és zölden előállított áram mindenhova eljusson.

Balogh Ádám Balogh Ádám




Tiszta energiát ígér a kormány, de csak kiszervezik a szennyezésünket
 

Tiszta energiát ígér a kormány, de csak kiszervezik a szennyezésünket

Az Európai Unióban egyre csökken a szén felhasználása a villamosenergia-termelésben, mind több ország, - köztük hazánk is – jelenti be a végső határidőt a szénerőművek bezárására. A valóságban azonban az EU – és benne Magyarország - szénfelhasználása nem szűnik meg, csak elvándorol. Az elmúlt évtizedekben ugyanis egyre nőtt az unión kívüli országokból származó villamos energia exportja, és ez szinte teljes egészében fosszilis erőművekből, elsősorban rossz hatásfokú, olykor még a szovjet érából fennmaradt relikviákból származik.

Farkas Károly Farkas Károly